Hľadať produkt:

article

Zrod outdoorovej klasiky

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia nebolo outdoorové oblečenie také funkčné ako dnes. Jeho nedostatky sa naplno prejavili počas škandinávskej expedície do Grónska v roku 1966 (na ktorú Fjällräven dodala batohy a nové prevratné termo stany). Po návrate domov členovia expedície do detailov diskutovali o outdoorovom vybavení a odevoch so zakladateľom spoločnosti Fjällräven, Åke Nordinom, ktorý potom začal rozmýšľať o výrobe bundy a nohavíc na outdoorové používanie.

Finta lyžiarskej bundy

Åke vyrobil lezeckú bundu zo špeciálne vyvinutého materiálu, ktorý sa ukázal ako príliš ťažký na jeho ľahké stany – tak vzniklo úplne prvé oblečenie značky Fjällräven. Bunda bola odskúšaná počas turistiky v horách a jej materiál mal presne také vlastnosti, o aké sa Åke pri outdoorovom oblečení usiloval, bol ľahký, veľmi pevný a rýchloschnúci. Jediné, čo bolo treba vylepšiť, bola schopnosť tohto materiálu odolať vlhkosti. Åke si pamätal, ako si s priateľmi, keď bol ešte chlapec a chodili skákať na lyžiach v jeho rodnom meste Örnsköldsvik, voskoval nielen lyže, ale sa lepšie kĺzali, ale navoskoval si aj sedaciu časť nohavíc, aby sa udržal v suchu.

Experimentoval so zmesou včelieho vosku a parafínu, ktorú naniesol na tento materiál pomocou fénu svojej ženy. A fungovalo to – vďaka vosku sa materiál stal nielen odolný voči vode a vetru, ale aj dlhšie vydržal.

Tak vznikol jeden z najtrvácnejších outdoorových materiálov na svete. Åke ho pomenoval G-1000, pričom G je za Grónsko. Vosk dostal názov Greenland Wax a bunda sa začala predávať v roku 1968 pod názvom Greenland Jacket a je obľúbeným kúskom outdoorového vybavenia až dodnes.

Moderný funkčný materiál

O viac ako polstoročie neskôr, keď Åke Nordin navrhol bundu Greenland Jacket, sa materiál G-1000 a vosk Greenland Wax stali ešte žiadanejšími ako kedykoľvek predtým. Dobrým príkladom sú naše trekingové odevy - nohavice Keb a bunda Keb, ktoré získali medzinárodné ocenenia za funkčnosť a ich environmentálne kvality.

V duchu myšlienok Åkeho spoločnosť Fjällräven naďalej vyvíja tento materiál, ktorý je v súčasnosti dostupný v niekoľkých verziách. Všetky spájajú výhody pôvodného materiálu, no každá z nich má aj svoje špecifické vlastnosti.