Hľadať produkt:

article

Zmätenosť je znakom podchladenia

Podchladenie nastáva vtedy, keď vaše telo už nedokáže udržiavať normálnu teplotu. Môže sa to stať vtedy, keď ste mokrí, vystavení silnému vetru alebo napríklad aj vtedy, keď sa zraníte a musíte si na dlhší čas sadnúť alebo ľahnúť. Podchladenie postupne vedie k strate mentálnych a fyzických schopností a je počas zimnej túry jedným z najväčších nebezpečenstiev.

Pri odpočinku je teplota vášho tela okolo 37,5 °C. Ak vaša teplota klesne pod 35 °C, vaše telo sa začne triasť a už nebudete ovládať svoje svaly. Vaše schopnosti racionálneho myslenia a sústredenia budú ovplyvnené. Ak stav podchladenia pretrváva, triaška utíchne a potom zmizne úplne. Potom budete javiť známky apatie a nebudete schopní sa o seba postarať. Vaša schopnosť triezvo premýšľať sa úplne stratí a nebudete schopní odpovedať na jednoduché otázky.

Je dôležité, aby ste vy a členovia vašej skupiny sledovali jeden druhého. Prvými známkami podchladenia je mimoriadne silná triaška, zhoršujúce sa motorické schopnosti, slabý úsudok a apatia. Ak sa takéto niečo stane, mali by ste:

• Vyhľadať úkryt pred vetrom a dažďom.

• Prezliecť sa do suchého oblečenia a pridať izolačnú vrstvu. 

• Poskytnúť podchladenej osobe teplý, sladký nápoj, ak ho zvládne vypiť. Nezabudnite skontrolovať, aby nápoj nebol úplne vriaci, podchladená osoba má problém cítiť teplo. 

• Ak osoba, ktorá trpí podchladením, vníma „iba“ pocit chladu, zaistite, aby sa hýbala. V niektorých prípadoch treba takejto osobe pomôcť, aby sa začala hýbať, a je možné, že bude treba použiť trochu tvrdšie slová.

Pokročilé štádium podchladenia nastáva vtedy, keď telesná teplota klesne pod 30 °C. Postihnutá osoba stráca vedomie a môže byť ťažké zaznamenať, či dýcha alebo má srdcový pulz. V takejto situácii je už potrebná profesionálna zdravotnícka starostlivosť a s osobou treba zaobchádzať veľmi opatrne. Môžete urobiť to, že ju vložíte do spacieho vaku, ak je to možné, spolu so zohriatou fľašou. Vo veľmi vážnej situácii sa zakrúťte do spacieho vaku, aby ste sa podelili o teplo z vášho tela. Osobu, ktorá trpí podchladením, nikdy nevystavujte extrémne silnému zdroju tepla ako napríklad pec alebo otvorený oheň. Záťaž, ktorú tým spôsobíte na vnútorné orgány, môže spôsobiť ohrozenie života.

Najdôležitejšie je pamätať si, že ste zodpovední za ostatných ľudí vo vašej skupine. Snažte sa podchladeniu zabrániť tak, že všetci budú jesť, piť a neustále prispôsobovať svoje oblečenie počasiu.

Vedeli ste, že: Jedným z častých dôvodov, prečo ľudia zamrznú, je to, že stratia schopnosť používať svoje ruky. Veľa pite, aby ste zabránili popraskaniu pokožky, na ruky používajte krém a princíp viacerých vrstiev použite aj na rukavice. Pri manipulácii s kovovými predmetmi vždy používajte tenké rukavice.