Hľadať produkt:

article

Zelené cestovanie

My, presne ako aj vy, uprednostňujeme turistiku v prírode, ďaleko od premávky. Odporúčame však, aby ľudia používali nohy aj inokedy. Prechádzka do a z práce je skvelý spôsob, ako si každý deň zacvičiť a vyčistiť hlavu. Ak si zoberiete bicykel, príroda sa vám odvďačí.

Niekedy však treba cestovať oveľa ďalej ako tam, kam vás zanesú vaše nohy. Auto, vlak, lietadlo a loď sú najrozšírenejšími spôsobmi dopravy. Nižšie nájdete niekoľko rád, na čo sa pri cestovaní zamerať.

Vlak, lietadlo a loď

1. Ak môžete, cestujte vlakom. Z hľadiska vplyvu na životné prostredie je vlak oveľa lepšou voľbou ako lietadlo alebo auto.

2. Nájdite si priamy let. Cestovanie lietadlom produkuje najväčšie množstvo škodlivých emisií, za ním nasleduje auto, autobus a vlak. Žiadny iný spôsob dopravy nemá taký obrovský vplyv na životné prostredie na jeden kilometer ako letecká doprava. Škodlivé emisie sa považujú za oveľa škodlivejšie, keď vznikajú vo vysokých výškach.

3. Použite verejnú dopravu pri presune na letisko a z letiska, aby ste si váš výlet mohli vychutnať pri čítaní dobrej knihy, znížite tým aj emisie oxidu uhličitého.

4. Zabaľte do batožiny len to najnutnejšie. Ťažké lietadlo spáli viac paliva.

5. Pri cestovaní na väčšie vzdialenosti si pobyt predĺžte. Cestovanie na dlhšie vzdialenosti má obrovský vplyv na životné prostredie. Letecká doprava produkuje najvyššie množstvo emisií oxidu uhličitého na osobu a kilometer. Keďže ste sa rozhodli urobiť si výlet, prečo nevyužiť situáciu a nepredĺžiť si pobyt?

6. Uprednostnite pomalšie trajekty pred rýchlejšími, ktoré spália viac paliva.

7. Krátke výlety loďou sú lepšie ako dlhšie výlety loďou, ktoré produkujú väčšie množstvo emisií na kilometer ako pozemná doprava.

Cestovanie autom

1. Často kontrolujte tlak v pneumatikách vášho auta. So správnym tlakom v pneumatikách je možné znížiť spotrebu paliva o viac ako 5 percent.

2. Používajte ohrievanie motora. Studený motor uvoľňuje počas prvých kilometrov 10-krát viac oxidu uhličitého ako zohriaty motor. V extrémne nízkych teplotách (–15 °C) by mal byť ohrievač motora pripojený 1,5 hodiny pred štartovaním motora a pri vyšších teplotách (+10 °C) približne 20 minút pred štartovaním.

3. Ak nemáte ohrievač motora, nenechávajte vaše auto naštartované. V zime oškrabte okná a naložte batožinu ešte pred naštartovaním. Znížite tým aj vašu spotrebu paliva.

4. Dodržujte rýchlostné obmedzenia. Ak by nikto vo Švédsku nejazdil rýchlejšie, ako je povolené, objem emisií oxidu uhličitého by sa znížil o 700 000 ton ročne.

5. Na spomalenie použite podradenie bez použitia plynového pedála. Väčšina moderných áut úplne prerušuje prívod paliva, až kým motor nedosiahne 1 200 – 1 300 otáčok za minútu. Týmto sa vaše auto stáva šetrnejšie k životnému prostrediu.

6. Cestujte do práce s kolegami jedným autom, znížite tým emisie oxidu uhličitého na jednu osobu.

7. Kúpte si nové auto, novšie modely áut majú nižšiu spotrebu energie ako staršie modely.