Hľadať produkt:

article

Založenie ohňa

Oheň poskytuje teplo a ochranu

Na zimnej túre je znalosť založenia ohňa zdrojom bezpečia. Oheň poskytuje teplo a svetlo, čo znamená, že si môžete uvariť vodu a zohriať jedlo, ak váš varič z nejakého dôvodu nefunguje. Oheň možno použiť aj na vysielanie signálov a volanie o pomoc v núdzových situáciách, cez deň aj v noci. Ak existuje jedna zručnosť potrebná na prežitie, ktorú by ste mali na zimnej túre ovládať, tak je to schopnosť založiť oheň – a porozumenie rôznych spôsobov, ako to možno dosiahnuť.

Aby oheň mohol horieť, potrebuje teplo, palivo a kyslík v určitom pomere. Ak zakladáte oheň na novom mieste, nájdite si dobré miesto, kde je dostatok kyslíka a ktoré je chránené pred vetrom. Drevo, ktoré potrebujete, si nazbierajte predtým, ako oheň zapálite, pretože keď už oheň horí, nemali by ste ho nechať bez dozoru a nemali by ste hľadať drevo v tme.

Niečo na založenie ohňa

Existuje množstvo rozličných spôsobov, ako zapáliť oheň, a mali by ste ich ovládať čo najviac. Samozrejme, najčastejšie sa používajú zápalky alebo zapaľovač. Založenie ohňa pomocou iskrového zapaľovača si vyžaduje väčší tréning. Nezabudnite, že zápalky musia byť v suchu a plynové zapaľovače v chlade nemusia fungovať, čo znamená, že tieto dve možnosti nie sú na zimnú túru tie najlepšie. Odporúčame vám zobrať si:

• zápalky zabalené vo vodotesnej nádobe (na lepšiu ochranu je možné ponoriť zápalky do parafínu/vosku alebo dokonca natrieť lakom na nechty!), 
• voskový papier (často ho nájdete tam, kde sa predáva drevené uhlie), kôru alebo niečo podobné, 
• iskrový zapaľovač a nôž.

Voskový papier je horľavý a používa sa na zapálenie vetiev, kôry, trávy a akéhokoľvek iného materiálu, ktorý ste našli. Páperník alebo bavlna sú tiež dobré a jedným z trikov na prežitie je zobrať si tampón – kompaktné vlákna možno natrhať na malé kúsky a vdýchnuť tak život mnohým ohňom.

Oheň – kontrolný zoznam

Niekoľko rád, ako postupovať pri zakladaní ohňa.

1. Nazbierajte si drevo, dostatočné množstvo na celý čas, na ktorý oheň potrebujete.

2. Vyberte si miesto, kde nehrozí, že sa oheň rozšíri a poškodí zem alebo vegetáciu. Ak nie je zem pokrytá snehom, štrk a piesok sú najlepšie povrchy.

3. Vybudujte si ohnisko, do kruhu umiestnte kamene alebo vykopte jamu. V snehu možno budete musieť kopať trochu hlbšie a dokonca aj použiť brvná alebo hrubšie konáre ako základ, aby sa oheň neprepadol do snehu.

4. Ak máte čas, vybudujte si odrážaciu plochu. Na každý koniec dajte dva zvislé stĺpy a drevo vložte medzi ne, niečo ako plot. Odrážacia plocha bude odrážať teplo späť k vám a bude slúžiť na sušenie vlhkého dreva.

5. Založte oheň! Po tom, ako sa ten najmenší materiál (často vetvičky) chytí, pokračujte v prikladaní čoraz väčších konárov, až kým nezačnete používať narúbané kmene. Zaistite, aby mal oheň dostatočný prísun kyslíka.

6. Dávajte pozor, aby sa oheň nerozšíril, príp. nezhasol príliš skoro.

7. Keď skončíte, nezabudnite po sebe upratať (viac informácií nižšie).

Niekoľko slov k tomuto procesu

Rozličné typy dreva horia rozdielne, ale keď ste vonku v divočine, väčšinou nemáte možnosť výberu. Najlepším palivom sú vetvičky a suché konáre popadané na zemi. Suché vetvičky nájdené pod smrekom sú často výborné na zapálenie ohňa, dokonca aj vo vlhkom počasí. Hrubé drevo je skvelým palivom a možno ho nájsť pri borovicových pňoch, ktoré sa nachádzajú na okrajoch močiarov (nemali by ste brať suché borovice, ktoré stále stoja, často sú domovom pre vtáky, hmyz atď.). Čerstvé drevo obsahuje oveľa viac vlhkosti, ale zamrznutú brezu alebo jelšu môžete použiť, ak už máte silný oheň s dobrým zdrojom tepla.

Nezabudnite, že podľa zákona nesmiete lámať ani štiepať živé kry a stromy vrátane otrhávania kôry zo živého stromu. Musíte poznať aj pravidlá týkajúce sa zakladania ohňa v oblasti, kde sa nachádzate, keďže najmä v národných parkoch a prírodných rezerváciách platia na zakladanie ohňa prísne pravidlá. Zakladanie ohňa môže byť úplne zakázané, príp. môže byť povolené, ale iba v špecificky určených ohniskách. V kritických situáciách, keď je ohrozený váš život alebo život inej osoby, je však povolené zakladať oheň aj v chránených oblastiach.

Uhasenie ohňa je rovnako dôležité

Pri hasení ohňa musíte byť mimoriadne opatrní, ohnisko skontrolujte viackrát, aby ste sa uistili, že sa oheň po vašom odchode nemôže vznietiť. Zapálené korene môžu siahať dosť hlboko, čo znamená, že sa oheň môže opätovne vznietiť. Preto sa neodporúča vybudovať ohnisko na pôde pokrytej rašelinou, machom alebo zeminou – oheň sa tam môže udržať veľmi dlho.

Na uhasenie ohňa použite vodu alebo ho prikryte snehom, ak sa sneh rozpúšťa, pokračujte v prihadzovaní snehu. Keď skončíte, prihoďte ešte minimálne jednu vrstvu snehu. Ak ste váš oheň ohraničili kameňmi, je vhodné tieto kamene rozhádzať, keďže koncentrované teplo môže spôsobiť opätovné vznietenie ohňa.

Zakladajte veľa ohňov

Založenie ohňa, ako aj veľa iných aspektov života v prírode nie je niečím, o čom si prečítate a urobíte to. Potrebujete nielen tréning, ale aj vyskúšať rozličné metódy, aby ste si zručnosti dobre zapamätali, keď ich potrebujete najviac. Založenie ohňa trénujte na kratších túrach s priateľmi a rodinou, na hríboch alebo malinách, bicykli, rybách atď.

P.S. Dôležitá poznámka o ohni a podchladení!
Osobu s vážnym podchladením nikdy neposaďte do blízkosti ohňa, aby sa zohriala. S takouto osobou treba zaobchádzať veľmi opatrne a postup zohrievania musí byť pomalý. Oheň však môže poskytnúť vám a iným členom vašej skupiny, ktorí poskytli podchladenej osobe svoje oblečenie, zdroj tepla.