Hľadať produkt:

article

Základné informácie o materiáloch

Vyberte si funkčný materiál!

Outdoorové oblečenie môže byť vyrobené z rozličných materiálov, ako aj z kombinácie viacerých materiálov, a môže byť zošité alebo spletené rôznymi spôsobmi. Každý materiál a kombinácia materiálov má svoje vlastné vlastnosti. Pri výbere zimného oblečenia je nevyhnutné porozumieť tomu, aké sú výhody a nevýhody každého vlákna v prostredí, kde sa bude nosiť.

Vlna

Vlna je prírodným materiálom, ktorý má množstvo vlastností, ktoré sú pre zimné prostredie veľmi vhodné. Vlnitá, dutá štruktúra vlákna viaže veľa vzduchu, ktorý poskytuje izoláciu. Vlna absorbuje vlhkosť a prenáša ju cez látku do samotného vlákna, takže oblečenie vyrobené z vlny je na pocit suché a poskytuje izoláciu dokonca aj vtedy, keď je vlhké. Ďalšou výhodou vlny je, že nevylučuje zápach rovnakým spôsobom ako syntetické materiály. Vlna je výborným materiálom na ponožky, spodnú bielizeň a stredné vrstvy.

Jednou z nevýhod vlny je, že hrubé vlákna vlny môžu vyvolávať pocit škrabania. Spodné prádlo sa preto väčšinou vyrába z jemnejšej vlny z ovce druhu merino. (Ľudia s citlivou pokožkou môžu mať problém aj s jemnejšou vlnou, preto je dôležité, aby ste riadne otestovali vrstvu oblečenia, ktoré bude priamo na vašej pokožke. Alternatívnym materiálom k vlne merino je hodváb alebo syntetický materiál.)

Syntetické vlákna

Syntetické vlákna sa vyrábajú chemickým procesom, ktorý je často závislý od ropy, ktorá je jednou zo surovín. Typickými príkladmi syntetického vlákna sú polyester, polyamid a polypropylén. Vlastnosti vlákien sú rozdielne a závisia od zloženia vlákna, ale vo všeobecnosti syntetické vlákna dobre odvádzajú vlhkosť, zároveň sú aj odolné a majú dlhú životnosť. Z tohto dôvodu sa syntetické vlákna často miešajú s prírodnými materiálmi, napríklad vo vrstvách s vlnou.

Syntetické vlákna sa používajú na všetky vrstvy oblečenia, od spodnej bielizne až po vrchné odevy. Vrstvy na báze syntetiky sú veľmi vhodné na fyzické aktivity a pre ľudí, ktorý sa potia ľahko, a hlavne silno. Stredné vrstvy vyrobené zo syntetických vlákien, ako napríklad fleesový sveter, tiež odvádzajú vlhkosť a rýchlo schnú a vlnitá štruktúra zachytáva vzduch, ktorý poskytuje izoláciu. Jednou z nevýhod syntetických vlákien je to, že rýchlo nasiaknu nepríjemným zápachom a pri častom praní strácajú časť svojej funkčnosti. Oblečenie vyrobené zo syntetických vlákien noste v blízkosti ohňa alebo zdroja tepla opatrne; látka je horľavá a môže sa topiť už pri relatívne nízkych teplotách (napríklad polypropylén vykazuje známky deformácie už pri teplotách 90 – 100 °C).

Bavlna

Bavlna je prírodným materiálom vo všeobecnosti najpoužívanejším na výrobu oblečenia. Ale bavlna zadržiava vlhkosť, dlho sa suší a znižuje teplotu vášho tela, čo znamená, že nie je vhodným funkčným materiálom v zimných podmienkach, minimálne na vrstvy oblečenia, ktoré sú najbližšie k telu, ako napríklad spodné prádlo, ponožky, základné a stredné vrstvy. Tesná vlnená bavlna však môže byť užitočná vo vonkajších častiach oblečenia v extrémne nízkych teplotách, napr. vo vetrovke, keďže pórovitý charakter materiálu pomáha pri odvádzaní vlhkosti z tela. Základným pravidlom je, že čím ďalej od tela, tým lepšie bavlna funguje v chladnom a suchom zimnom počasí.