Hľadať produkt:

article

Výber batoha

V obchodoch nájdete nespočetné množstvo veľkostí, modelov a značiek batohov, takže výber toho správneho batoha nie je vždy jednoduchý. Niektoré batohy majú špeciálne funkcie (napr. pripnutie lyží a karabíny) a sú určené na špecifické použitie. Iné sú skôr viacúčelové a možno ich použiť ich na množstvo outdoorových aktivít.

Najdôležitejšími faktormi pri výbere batoha sú jeho plánované použitie a veci, ktoré potrebujete zabaliť. Opýtajte sa sami seba, na čo chcete batoh používať: denné výlety, dlhá turistika, cestovanie vlakom, horolezectvo, každodenné aktivity atď. Možno chcete batoh používať aj na iné aktivity. V tomto prípade by bolo vhodné vybrať si batoh so sťahovacími remeňmi, aby ste mohli nastavovať jeho veľkosť a napínať jeho boky, ak nie je úplne plný.

Výber správnej veľkosti

Množstvo, ktoré chcete (a fyzicky dokážete) odniesť, závisí od toho, akí ste vysokí, akú máte postavu, od vybavenia, ktoré potrebujete, atď. Platí tu niekoľko pravidiel:

• 20 – 40-litrové batohy sú vhodné na denné výlety a každodenné používanie, 
• 40 – 60-litrové batohy sú dobré na cestovanie alebo turistiku, keď prespávate na chatách,
• 60- a viaclitrové batohy sú lepšie na dlhšie dobrodružstvá, na ktoré potrebujete stan, jedlo a iné vybavenie.

V zime budete pravdepodobne potrebovať batoh s vyšším objemom, pretože bezpečnostné vybavenie, teplé odevy atď. často zaberajú veľa miesta.

Konštrukcia, ktorá vám najlepšie sedí

Každé telo je unikátne a pri skúšaní batoha v obchode je dôležité, aby ste sa uistili, že vám batoh na chrbte perfektne sedí. Ak je to možné, pridajte do batohu záťaž, aby ste získali predstavu, ako to bude vyzerať v praxi. Naše väčšie batohy určené na turistiku, cestovanie atď. sú vybavené nastaviteľnou konštrukciou, ktorá sa dá prispôsobiť dĺžke vášho chrbta, a v mužskej aj ženskej verzii máme niekoľko modelov, ktoré zohľadňujú rozdiel v telesnej konštrukcii. Na stránke, kde uvádzame dôležité detaily, podrobnejšie opisujeme, akým spôsobom konštrukcia uľahčuje vášmu telu nosenie váhy batoha.

Malý batoh alebo batoh s konštrukciou

V súčasnosti sa najviac používajú batohy bez konštrukcie, často nazývané ako malé batohy. Sú vhodné na väčšinu aktivít a často sú ľahšie a flexibilnejšie ako tradičné batohy, ktoré majú vonkajšiu konštrukciu. Sedia pevne na vašom chrbte, čo môže byť výhodou napr. pri lyžovaní. Na turistiku v náročnom teréne s veľkou výbavou sú stále najčastejšou voľbou batohy s konštrukciou. Poskytujú na chrbte aj určitú ventiláciu a ku konštrukcii možno pridať ďalšie vaky, nad aj pod samotný batoh.