Hľadať produkt:

Ikona dostáva nový život v recyklovanej forme

Milovali ho celé generácie, bol používaný celé desaťročia a získal si srdcia ľudí po celom svete bez toho, aby zmenil svoj nadčasový dizajn. Teraz prichádza nová verzia batohu Kånken a zmenila sa len jediná vec: látka použitá naRe-Kånkenje na 95 % vyrobená z recyklovaného materiálu a dá sa znovu recyklovať.

Kånken je už vo svojej pôvodnej podobe produkt, ktorý má relatívne nízky negatívny dopad na životné prostredie. Vďaka jeho jednoduchému a nekomplikovanému dizajnu sa pri jeho výrobe produkuje oveľa menšie množstvo odpadu ako pri komplikovanejších batohoch. Je mimoriadne odolný a jeho vzhľad je populárny už dlhý čas. Takže keď sa objavila myšlienka vyrobiť batoh najlepšie spĺňajúci kritériá udržateľnosti, museli sme nájsť nový prístup.

“Vrátili sme sa na začiatok vo všetkom, okrem tradičného dizajnu. Našou výzvou bolo dosiahnuť čo najmenší možný vplyv na životné prostredie za podmienky, že vyrobíme trvácny a funkčný produkt,” hovorí Svante Björkroth, produktový vývojár vo Fjällräven a hlavná osoba celého projektu.

Kým pôvodný Kånken bol vyrobený z troch rôznych materiálov – jeden pre ruksak samotný, jeden pre vnútorné vrecká a jeden na popruhy – Re-Kånken je ako celok vyrobený len z jedného typu materiálu rôznej hrúbky.

Materiál, o ktorom hovoríme, je recyklovaný polyester. Na výrobu jedného Re-Kånken potrebujeme jedenásť PET fliaš a vývojári si dali naozaj záležať, aby boli všetky tieto fľaše naozaj použité, ponechané v mieste na recykláciu a až tak znova použité. To je totiž ústredná myšlienka celého princípu recyklácie. Vyhľadanie správneho materiálu je práca, ktorá si vyžaduje svoj čas.

„Prvým krokom bolo nájdenie takej recyklovanej textílie, ktorá by spĺňala naše požiadavky na jej trvácnosť. Testy výdrže materiálu v laboratóriách nie sú postačujúce. Ruksak musí byť zhotovený a testovaný aj v reálnom živote. Popruhy musia byť naťahované a priťahované znova a znova, ruksak sa musí trieť o chrbát v rovnakej miere, ako by to bolo aj v každodennom živote.

Polyester z PET fliaš je veľmi podobný plastu a nie je tak matný a pevný ako pôvodný Kånken materiál. Ale kefovaním recyklovaného materiálu sa vonkajšie vlákna jemne porušili a tkanina zostala príjemnejšia na dotyk. A presne to chceli Svante a jeho kolegovia dosiahnuť. Je to naozaj veľmi podobné originálu, len s malými odlišnými detailmi.

“Re-Kånken potreboval svoju vlastnú identitu. Okrúhly znak je na ňom stále, ale na Re-Kånken je vyšitý miesto toho, aby bol našitý,” hovorí Svante Björkroth.

Navyše, k recyklovanému materiálu sa pridal aj ďalší environmentálny pokrok, a to v spôsobe, akým je látka farbená. Bežne sú látky farbené na konci výrobného postupu, po tom, čo je priadza natiahnutá a tkanina utkaná. Baly látky sa následne máčajú v kadiach s chemikáliami, oplachujú vodou a sušia vo veľkých peciach. Tento proces si vyžaduje obrovské množstvo chemikálií, vody a elektrickej energie.

Keď Svante spolu s kolegami hľadali spôsob výroby s menším dopadom pre životné prostredie, zapáčila sa im technika SpinDye®. Pri tomto výrobnom postupe sa farba pridáva vo fáze, keď sú recyklované polyesterové vlákna spriadané do priadze. To znamená ušetrené množstvá chemikálií, vody a elektrickej energie. Tento postup má však aj iné výhody ako len nízky dopad na životné prostredie. Ak farbíte tkaninu bežným spôsobom, najväčšie množstvo farby nasaje jej povrch, ale pri metóde SpinDye® sa farba dostane až do jadra priadze. Farba sa takto udrží dlhšie a nevybledne tak rýchlo na slnku.

SpinDye® je však finančne oveľa náročnejšia technika ako bežné farbenie. Dôvodom je veľmi nízky dopyt po tejto metóde. Dodávatelia potrebujú veľké objednávky na každú farbu, kým sa im to oplatí, ale spoločnosť Fjällräven sa s Re-Kånken odvážila ísť touto cestou.

Aby bol produkt ľahko recyklovateľný, nesmie byť vyrobený z mnohých typov materiálov. V súčasnosti len gombíky, zipsy a plastové pracky na batohu Re-Kånken nie sú vyrobené z recyklovaného polyesteru. A tieto časti sa dajú ľahko odstrániť. Ruksak by bol recyklovateľný už v dnešnej dobe, keby bola infraštruktúra na recykláciu textilu funkčná.

“Ruksak je vhodný na recykláciu, ale napriek tomu je to produkt, ktorý vydrží veľmi dlhú dobu,” upozorňuje Svante Björkroth. Pre neho a jeho kolegov sa čas strávený nad Re-Kånken viac než vyplatil.

„Neexistuje návod, ako vytvoriť čo najlepší udržateľný produkt. Ak by to bolo ľahké, robil by to každý. Museli sme vyvinúť postup a nájsť si vlastnú cestu k dosiahnutiu svojho cieľa. Ak by mali aj iné spoločnosti záujem robiť to isté, dokázali by sme vytvoriť dopyt pre priadze z recyklovaného plastu farbené v procese pradenia. Znížili by sa náklady a s využitím tejto technológie by mohlo byť vyrobené väčšie množstvo produktov."