Hľadať produkt:

article

Turistika v džungli – praktické rady

Počasie v prostredí džungle môže byť nepríjemné a jedna vec je istá: pripravte sa na veľa dažďa. Niekedy veľa, veľa dažďa. Stretnete sa aj s horúčavou a vlhkosťou, na ktoré možno nie ste zvyknutí. Tieto faktory by vás však nemali odradiť od magickej prírody, ktorú v džungli môžete vidieť. Aby ste si mohli úplne užiť turistiku v džungli, prečítajte si nasledujúce praktické rady.

Používajte zdravý úsudok

Veľakrát viete viac, ako ste si sami uvedomujete, stačí použiť zdravý rozum; často to stačí na zvládnutie problémových situácií. Najdôležitejšie je, aby ste si uvedomili svoje možnosti, použili správny odhad kondície, ktorá je na túru potrebná. Vždy oznámte niekomu, aké máte v konkrétny deň plány a cieľ cesty. Je to absolútne nevyhnutné, ak pôjdete sám/sama. Malo by byť jasné, že si vyberiete takú trasu, kde budete mať dostatok času na jej dokončenie, skôr ako sa zotmie. Je oveľa zložitejšie kráčať späť, keď je tma ako v rohu. Dávajte si pozor, v džungli sa vďaka hustému porastu stmieva oveľa rýchlejšie. Vaše dni nebudú o nič kratšie, bude to tak len vyzerať. Nikdy sa nevzdiaľte z chodníka s cieľom sledovať zvieratá.

Chlaďte sa a pite veľa vody

Choroby najčastejšie spôsobuje nedostatočný prísun vody. Únava z horúčavy a úpal sú problémy, ktoré sa veľmi rýchlo môžu stať vážnymi. Najlepším spôsobom je samozrejme piť po troche a často, najmä vtedy, keď sa pohybujete. Pribaľte si aj nejaké jedlo, aby ste si udržali potrebnú hladinu energie. Malé občerstvenie môže byť tiež vhodné, či už ho zjete sami, alebo ho ponúknete partnerovi, ktorý vyzerá trochu podráždený. Ak nemáte so sebou sprievodcu, odolajte pokušeniu, ktorým vás bude lákať ovocie nachádzajúce sa pri chodníku. A nepite ani vodu, ktorá sa v prírode nachádza.

Aby ste zostali v chlade a uchránili sa pred úpalom, vyvarujte sa pobytu na priamom slnku. Ak sa chcete opáliť, vybrali ste si nesprávny typ dovolenky a nabudúce by ste sa radšej mali pridať k davom tlačiacim sa na pláži. Predpokladáme, že ste tu preto, aby ste si užili krásy prírody, a to sa vám podarí vtedy, ak nebudete vysúšaní horúcim slnkom a prehriati.

Zoberte si so sebou dobrý batoh

Cestovanie v trópoch je vlhké a mokré, počas obdobia dažďov ešte viac. Preto je dôležité, aby ste si zobrali batoh s pláštenkou proti dažďu. Batohy z kolekcie Fjällräven Campus a C2C sú menšie a veľmi pohodlné batohy, ktoré sú vybavené pláštenkou proti dažďu. Batohy C2C majú aj samostatnú priehradku určenú na dopĺňanie tekutín. To je super, pretože dopĺňanie tekutín je veľmi dôležité.

Vhodne sa oblečte

Ľahšie oblečenie Fjällräven vyrobené z materiálu Micro Travel alebo Comfort Travel je pohodlné a ľahko sa suší v prípade, že navlhne. Tieto materiály sú výbornou voľbou v prípade nohavíc a búnd.

Na košele je výborný bambusový materiál Fjällräven, pretože veľmi rýchlo schne. Naopak, topy Fjällräven vyrobené z organickej bavlny zostávajú vlhké a budú vás chladiť a brániť dehydratácii. Ak si zoberiete jednu bambusovú košeľu a jednu bavlnenú, budete pripravení na všetky situácie. Určite si zoberte košele s dlhým rukávom, aby ste zabránili poškrabaniu tŕnistými rastlinami a poštípaniu komármi.

Pončo je najlepším spôsobom ochrany pred vodou, poskytuje dobrú cirkuláciu vzduchu a môže zároveň ochrániť aj váš batoh. Klobúk s okrajom a slnečné okuliare vás ochránia pred slnkom.

Malé prispôsobenia na úspešný výlet

Ak sa o vaše mapy alebo knihy dobre nepostaráte, čoskoro zistíte, že sa vám vo vlhkých trópoch rozpadnú. Netreba zdôrazňovať, aké nápomocné vám v takomto stave budú. Aby ste zabezpečili, že ich budete môcť používať, uložte mapy pred odchodom do priehľadného obalu na zips alebo ich chráňte priehľadným plastovým obalom s lepiacou zadnou stranou. V takomto podnebí by sa hodil aj poznámkový blok odolný proti nepriaznivému počasiu. Pred vlhkosťou treba ochrániť aj vaše elektrické vybavenie alebo fotoaparát.

Ak dodržíte tieto praktické rady, mali by ste si váš výlet naplno užiť.

Vitajte v džungli!