Hľadať produkt:

article

Stratení v džungli

Povedzme, že ste sa stratili v džungli, ale máte kde zložiť hlavu a máte dostatok jedla a vody. Aj keď to môže vyzerať, že nie je dôvod na paniku, väčšina z vás zrejme nechce žiť ako Mauglí z Knihy džunglí. Keďže džungľa je hustá, bude veľmi ťažké, aby vás niekto spozoroval, takže sa budete musieť chôdzou zachrániť sami. Na takúto situáciu máme pre vás niekoľko tipov.

Dajte si na seba oblečenie s dlhými rukávmi a prechádzajte cez vegetáciu

Po zabalení dostatočného množstva vody a vybavenia začnite obliekaním oblečenia s dlhými rukávmi. Môže to vyzerať čudne, keďže vám pravdepodobne bude horúco a budete mokrí. Ale ak ste už niekedy boli v džungli, viete, že porast je hustý a tŕnistý, takže prechádzanie je dosť náročné. Ak budete mať oblečenie s dlhými rukávmi, zabránite porezaniu a škrabancom a znížite šancu, že dostanete infekciu. Pri kráčaní porastom otáčajte plecia, posúvajte boky, prehýbajte telo a skracujte alebo predlžujte krok, podľa potreby, aby ste sa cez vegetáciu prešuchli.

Ak máte so sebou mačetu, váš výlet bude oveľa ľahší. Osekávajte však iba tam, kde je to nevyhnutné, aby ste sa dostali cez porast, robíte cestu iba pre seba. Ak sa budete snažiť urobiť krásnu širokú cestu, môžete sa unaviť. Ak mačetu nemáte, nájdite si dlhú palicu na oddeľovanie vetiev priamo pred vami. Palica pomôže aj pri presúvaní pavúkov alebo hadov, nezabúdajte byť ohľaduplní.

Naučte sa používať „džungľové oko“

Pri chôdzi sa pokúste naučiť používať „džungľové oko“. Očami sledujte vzdialenosť pred vami a plochu priamo pod vašimi nohami. Pri pozeraní vpred sa pokúste pozrieť cez džungľu a nájsť voľné miesta vytvorené prírodou. Toto sa nazýva používanie „džungľového oka“, to znamená, že sa nesústredíte iba na kríky a stromy, ktoré sa nachádzajú priamo pred vami. Namiesto toho sa pozeráte ďalej, aby ste našli voľné miesta, kadiaľ môžete prejsť. Pozerajte sa „cez“ džungľu, nie „na“ ňu. Zároveň sa však nezabudnite občas pozrieť dolu, môžete nájsť cestičku, ktorá je zakrytá.

Aby ste sa nekrútili dookola, vyberte si objekt vo vzdialenosti 50 metrov pred vami. Kráčajte smerom k nemu a keď sa tam dostanete, pozrite sa späť a vyberte si iný objekt a potom dodržiavajte priamu líniu. Pri chôdzi smerom vpred dávajte pozor na nebezpečenstvá divokej prírody.

Ak sa budete pohybovať pomaly a plynule a zároveň pri tom aj počúvať, môžete zabrániť riziku, že vrazíte do jaguára.

Ak budete dodržiavať tieto rady, čoskoro snáď nájdete záchranu a budete mať príbeh, ktorý môžete porozprávať kamarátom pri ohni na najbližšej stanovačke.