Hľadať produkt:

article

Princíp viacerých vrstiev

Skvelý spôsob, ako sa obliecť do chladu, je princíp viacerých vrstiev. Tento princíp umožňuje adaptáciu na chlad, vietor a dážď. Princíp viacerých vrstiev rozdeľuje oblečenie do štyroch vrstiev, z ktorých každá má svoj vlastný účel:

Základná vrstva – odvádza vlhkosť od pokožky

Vlhkosť vedie chlad a znižuje vašu telesnú teplotu. Základná vrstva by mala odvádzať vlhkosť z pokožky a udržiavať vás v suchu a teple. Aby základná vrstva fungovala správne, mala by byť čo najbližšie k vášmu telu. Dobrým materiálom na základnú vrstvu je syntetika alebo vlna, ale určite by ste nemali použiť bavlnu (viac informácií v časti Základné informácie o materiáloch). Pravidlo o nepoužívaní bavlny sa týka spodného prádla, ponožiek a podprseniek.

Stredná vrstva – absorbuje a odvádza vlhkosť a poskytuje izoláciu

Druhá vrstva by mala pokračovať v odvádzaní vlhkosti od základnej vrstvy a zároveň zaisťovať, že nenastane žiadna nevyhnutná strata tepla. Vzduch v strednej vrstve poskytuje izoláciu a ak sú teploty veľmi nízke alebo ak sa nepohybujete, potrebujete hrubšiu vrstvu s väčším objemom vzduchu. Fleesová bunda alebo vlnený sveter sú dobré ako stredná vrstva a je dobré, aby mali zipsy alebo iné otvory, ktoré možno otvoriť na vypustenie nadmerného tepla.

Vonkajšia vrstva – chráni pred vetrom, dažďom a oterom a poskytuje izoláciu

Tretia vrstva je puzdro odolné proti vetru a vode, ktoré zároveň zadržuje chlad vonku a teplo z vnútorných vrstiev vnútri. Spolupracuje aj s ostatnými vrstvami tak, že uvoľňuje vlhkosť. Vonkajšia vrstva sa používa vtedy, keď ste aktívni, a mala by chrániť citlivé časti tela, ako sú hlava, krk, zápästia, pás a členky. Oblečenie by malo mať nielen otvory na krku a rukávoch a ventilačné otvory na uvoľnenie vlhkého tepla, ale aj zipsy, aby sa mohlo nastavovať aj s rukavicami na rukách.

Moderné vrchné vrstvy s membránami sú obľúbené, ale v extrémne nízkych teplotách je ich ventilačná schopnosť obmedzená, čo znamená, že vlhkosť sa zachytáva vnútri odevu a v najhoršom prípade znižuje teplotu vášho tela. V suchých, chladných prostrediach sú najlepšou voľbou odevy vyrobené z materiálu G-1000 alebo tesno pletenej bavlny, pretože dokážu uvoľniť určitú časť vlhkosti cez látku.

Podporná vrstva – poskytuje pridanú ochranu pri sedení

Podporné odevy sa obliekajú, keď oddychujete alebo keď je čas postaviť tábor. Je možné nosiť ich na obalovú vrstvu alebo pod ňou; sveter navyše alebo zateplená bunda/zateplené nohavice vyrobené z páperia alebo zo syntetickej vypchávky sú na tento účel ako stvorené. Pulóvre by mali byť voľné, aby sa ľahko natiahli na oblečenie. Mali by byť uložené v batohu na mieste, kde sú ľahko dostupné, aby ste si ich mohli obliecť, keď si dáte prestávku.

Je ľahké povedať, že synonymom zimnej túry je extrémny chlad, ale v mnohých horských prostrediach sa počasie môže dramaticky zmeniť, napríklad keď pobrežný vietor prifukuje mokrý sneh alebo dokonca dážď. V tomto druhu nepredvídateľného počasia môže byť podpornou vrstvou mimoriadne ľahký odev, ktorý sa natiahne na tretiu vrstvu, pracovný odev, aby chránil pred vlhkosťou. Inými slovami, princíp viacerých vrstiev je model, ktorý poskytuje základ, ako rozmýšľať pri plánovaní vašej túry. Rovnako ako pri všetkých modeloch musí byť prispôsobený skutočným situáciám a prevládajúcim podmienkam.