Hľadať produkt:

article

Oblečenie na špecifické situácie

Keď sa hovorí o zimných teplotách, väčšinou sa spomenie mrazivý vietor. Mrazivý vietor dokazuje efekt teploty na holú pokožku pri rozdielnych rýchlostiach vetra. Index zimnej teploty je výborný spôsob, ako pochopiť mechanizmus, ale stále je to iba teoretický opis problému – spôsob, ako reagujete na chlad, závisí od toho, ako ste oblečení.

Niekoľko základných pravidiel

• Pokúste sa zostať v suchu. Oblečenie prispôsobte teplote vzduchu a úrovni vašej aktivity.

• Počas väčšej aktivity a v situáciách, kde predpokladáte, že sa môžete zapotiť, používajte menej vrstiev oblečenia. Budete mať menej šatstva, ktoré neskôr bude potrebné vysušiť.

• Nechajte si v zálohe suché oblečenie na prestávky. Suché oblečenie na výmenu si oblečte iba vtedy, keď viete, že sa znovu nespotíte.

• Dbajte na to, aby sa na vaše oblečenie a topánky nedostali sneh a špina. Skôr ako vstúpite do tepla, oprášte zo seba sneh.

• Myslite na to, ako používate bavlnu, aby ste neporušili zásadu s viacerými vrstvami tým, že si oblečiete nesprávnu látku na nesprávnom mieste.

Funkčné oblečenie poskytuje nielen ochranu pred chladom, vetrom a dažďom, ale má na starosti aj prehrievanie a potenie tým, že odvádza vlhkosť z pokožky.

Je dôležité neustále vyhodnocovať, čo máte oblečené, na základe počasia, vetra a aktivity. Ak budete ignorovať varovné signály tela, možno preto, lebo sa vám nechce zastaviť, môže sa ľahko stať, že budete mať problémy neskôr. Preto je dobré, aby ste si z toho na túre urobili rutinu.

Vedeli ste, že: Ženy sú náchylnejšie na chlad ako muži, najmä na rukách a chodidlách. Je to spôsobené tým, že muži majú viac svalovej hmoty ako ženy, čo znamená lepší obeh krvi, a to vytvára viac telesného tepla. Ale ak je ženám a mužom zima na prsty na nohách aj na rukách, obidve pohlavia by si mali obliecť teplú vrstvu – na hornú časť tela! Ak sa používa príliš veľa energie na to, aby srdce, pečeň a iné orgány boli v teple, zásobovanie krvou do vzdialenejších častí tela sa zastavuje. Ak je jadro hornej polovice tela v teple, zostáva viac tepla na prsty na rukách i nohách.