Hľadať produkt:

article

Nosenie batoha

Pocit voľnosti vyplývajúci z faktu, že máte so sebou všetko, čo potrebujete na základné prežitie, nech ste kdekoľvek, je nenahraditeľný a absolútne nevyhnutný, keď v prírode trávite viac času. Batoh s nedostatočnou konštrukciou alebo nesprávne zbaleným obsahom môže pokaziť zážitok z pobytu v prírode a zároveň zvýšiť riziko poranenia. Preto je dôležité, aby ste rozumeli tomu, ako je telo schopné odniesť veľkú záťaž a aký vplyv to má na spôsob, akým si batoh zbalíte.

Pre ľudské telo je najlepšie, ak sa ťažisko hornej časti tela a ťažisko záťaže nachádzajú nad osou pohybu chrbtice a zároveň nad panvou. Preto v mnohých kultúrach nosia ľudia záťaž na hlavách.

Ak sa záťaž umiestni príliš ďaleko od chrbtice, stočí sa a bude ťahať chrbticu smerom dozadu. Aby sme nepadli dozadu, musíme prispôsobiť polohu hornej časti tela a ťažisko záťaže tak, aby sa znovu nachádzalo nad panvou. To urobíme tak, že sa nakloníme vpred. Táto zmena pozície neznamená iba fakt, že sa pozeráme do zeme a nevidíme krásy okolo nás, táto poloha aj zbytočne zaťažuje telo.

Konštrukcia, ktorá nesie váhu

Aby bolo nosenie ľahšie, majú batohy Fjällräven pohodlný zadný diel, vypchaté ramenné popruhy a často aj bedrový pás. Tieto funkcie rozkladajú váhu batoha po celom tele a bedrový pás odoberá váhu z pliec a chrbta a presúva väčšiu časť bremena na silnejšie svaly na nohách. To znamená, že väčšiu záťaž vydržíte niesť dlhšie.

Ramenné popruhy a bedrový pás vám umožňujú premiestňovať záťaž medzi týmito dvomi bodmi. Napríklad na našom batohu Kajka je možné nastaviť šírku nástavcov pre ramenné popruhy. To vám umožňuje nielen nastaviť batoh tak, aby viac vyhovoval vášmu špecifickému typu postavy, ale aj rozložiť váhu na plecia. Postranné popruhy na bedrovom páse a vrchné remene na ramenných popruhoch ponúkajú ďalšie možnosti na rozloženie tlaku a záťaže na rozdielne časti vášho tela.