Hľadať produkt:

Q&A with Johan Skullman

Otázky a odpovede nášho experta na pobyt vo voľnej prírode Johana Skullmana z 25.2. na našej Facebookovskej stránke.

Otázka 1

Ahoj Johan. V tvojom videu o stavaní stanu v zime som si všimol, že tvoj stan má bočné goliere, na ktoré kladieš sneh. Ako by sa dal dosiahnuť rovnaký efekt, keby tvoj stan nemal takéto bočné goliere (ktoré zabraňujú prúdeniu vzduchu do vnútra stanu), keďže bez golierov sa vzduch dostáva dnu ľahšie?

Odpoveď

Tento efekt je možné dosiahnuť aj nahromadením snehu alebo ukladaním snehových blokov po stranách stanu. Keď to budete robiť, s alebo bez tzv. snehových rohoží, myslite na to, že to robíte preto, aby sa do vnútra stanu nemohli dostať snehové záveje, ale nezabudnite na vetranie stanu, ktoré je z viacerých dôvodov veľmi dôležité.


Otázka 2

Situácia: Šiel si na niekoľko dní lyžovať a premočil si si topánky, napriek tomu, že obsahujú aj vnútorné topánky. Potom sa zobudíš v -35 stupňovej zime a zistíš, že tvoje topánky sú zmrznuté na kosť a nedajú sa obuť. Ako by si sa vyhol takejto situácii, alebo čo by si robil, keby sa to stalo? Navliekaš si na ponožky plastové vrecká?

Odpoveď

Fjällräven, odporúčam vám používať kožené topánky so samostatných párom vnútorných topánok. Vyhnite sa gume, pretože pri zmenách teploty sa mení jej veľkosť (v teple sa rozťahuje , v chlade sa sťahuje!). Vždy vložte vnútorné topánky na noc do odolnej látkovej tašky (puzdra) a keď sa zobudíte, vložte tašku do svojho spacieho vaku, aby sa topánky trošku zohriali. To isté môžete urobiť aj s vonkajšími topánkami , minimálne ich vložte dokopy (zasuňte sáru jednej topánky do sáry druhej topánky) a vložte ich medzi svoj spací vak a matrac. Dôležité je nezabudnúť použiť tašku, aby váš spací vak nezvlhol a nenamokol.


Otázka 3

Ako je možné udržať čo najnižšiu hmotnosť batohu na zimnej turistike?

Odpoveď

Udržanie čo najnižšej hmotnosti a veľkosti vášho batohu je otázkou voľby. V zime potrebujete o niečo robustnejší stan a spací vak s dobrou izoláciou. Okrem toho si pravdepodobne budete musieť zbaliť bundu s výstužou a lepšou izoláciou. Pamätajte si, že nemá zmysel naháňať hmotnosť na úkor pohodlia. Podmienky v zime sa často menia a počas odpočinku potrebujete dobrú izoláciu. Je to veľmi dôležité pre váš výkon a vytrvalosť. Váš cieľ a ambícia pobytu vo voľnej prírode v zime určuje štandard vašej výbavy.

Praktický tip: Použite riešenie s dvomi spacími vakmi, jedným tenkým (zámer: -2 až -5) a druhým hrubším (zámer: -8- až -15). Vďaka tomu budete mať väčšiu možnosť prispôsobovať sa teplote.


Otázka 4

Vnútorný stan, alebo stan neurčený na zimnú turistiku?

Odpoveď

Fjällräven, stany s jednou stenou môžu byť v zime zradné, preto silno odporúčam stan so samostatným vnútorným stanom.


Zisti viac z našich takmer 30 inštruktážnych videí s Johanom Skullmanom.