Hľadať produkt:

Starostlivosť o turistické topánky

Dobré turistické topánky chránia vaše nohy a poskytujú oporu v ťažkom teréne, najmä vtedy, keď ešte nesiete ťažký náklad. To je dôvod, prečo kvalitné topánky nie sú úplne lacné. Aby ste zaistili, že vaše topánky vydržia čo najdlhšie, je dôležité, aby ste sa o ne riadne starali. Čo treba robiť:

Sušenie topánok

Topánky nikdy nedávajte na ohrievač ani do sušiacej skrine, aby ste ich vysušili rýchlo. Nechajte ich sušiť pri izbovej teplote, odporúča sa, aby ste do nich vložili noviny. Buďte opatrní, ak ich sušíte v blízkosti otvoreného ohňa alebo pece na drevo. Vysoká teplota môže poškodiť lepidlo, ktorým sú prilepené podrážky, a vysušiť kožu.

Čistenie

Topánky je najlepšie očistiť po každom výlete, najmä pred ošetrením. Vytiahnite šnúrky, vložky a kamienky atď. ktoré sa zachytili v podrážke. Použite na to vlažnú vodu a kefu. Vyčistite vnútro topánok, ak je vyrobené z látok, keďže soľ kryštalizuje a baktérie môžu spôsobiť vznik nepríjemného zápachu. Špina a soľ tiež znemožňujú priedušnosť, ak vaše topánky majú membránu Gore-Tex odolnú proti vode (a keď máte uzatvorenú membránu, je to viac-menej to isté, ako keby ste okolo vašej nohy obalili plastové vrecko).

Ošetrenie kože

Najlepším ošetrením kožených topánok je voskovanie alebo olejovanie. Mnohí ľudia veria, že nezáleží na tom, čo sa použije, ale vosk zostáva na povrchu, čím vytvorí vrstvu, ktorá vydrží vlhkosť, zatiaľ čo olej prenikne hlboko do kože, čím ju vyplní a zároveň aj zmäkčí. Dokonca aj o topánky s membránou Gore-Tex sa treba starať, aby si udržali odolnosť voči vode. Membrána sa vždy nachádza na vnútornej strane kože, čo znamená, že ak koža navlhne, priedušnosť sa zníži.

Vosk sa najlepšie nanáša ručne. Votrite ho krúživými pohybmi, aby ho teplo z vašich prstov zmäkčilo. Aplikujte vrstvu vhodnej hrúbky – na topánke by nemali zostať žiadne žlté zvyšky. Tekutý vosk sa nanáša hubkou alebo handrou. Pozornosť venujte hlavne švíkom a nezabudnite ani na jazyk. Očká na šnúrky navoskujte tiež, pretože vosk zabraňuje hrdzaveniu. Upozorňujeme vás, že všetky typy kože po ošetrení trochu stmavnú.

Nubuk a semiš

Koža, ktorá má drsnejší povrch, aby vyzerala ako semiš, sa nazýva nubuk. Ak chcete túto textúru zachovať, použite impregnáciu na nubuk alebo semiš. Tým chránite topánky pred vlhkosťou a špinou, ale materiál zostane jemný. Ak chcete predĺžiť životnosť vašich topánok, mali by ste ich navoskovať alebo naolejovať.

Koža a syntetické zmesi

Topánky vyrobené z kože a zo syntetiky treba ošetriť buď voskom, alebo olejom na kožu a nastriekať nejakým druhom textilnej impregnácie, napr. Armour. Armour môžete použiť aj na impregnáciu materiálu/kože na celej topánke.

Gumené topánky

Gumené topánky treba umyť vodou a mydlom. Mydlo obsahuje glycerín, ktorý pomáha gume, aby bola hladká a ohybná. Gumu môžete ošetriť aj výrobkom, ktorý obsahuje silikónový olej.

Nenašli sa žiadne produkty zodpovedajúce vášmu výberu.