Hľadať produkt:

Výber stanu

Ako si vybrať správny stan

Váš stan je jedným z najdôležitejších kusov vášho vybavenia. Poskytne vám ochranu pred búrkami a miesto na regeneráciu a odpočinok. Aby ste našli ten správny model, je dobré porozmýšľať, akým spôsobom budete stan používať. Tu je zoznam vecí, nad ktorými treba porozmýšľať:

Kedy budete stan používať?

To, kde a v ktorom ročnom období budete vonku v prírode, je pre výber stanu tiež dôležité. Ak budete stanovať počas jari, leta a jesene, stačí vám vybrať si ľahší, tenší model vyrobený na tieto tri ročné obdobia. Stanovanie v zimných podmienkach vrátane kempovania v lete na snehu si vyžaduje pevnejší materiál a možnosti regulovať ventiláciu. Budete potrebovať aj viac miesta, pretože budete mať so sebou viac vybavenia.

Koľko ľudí bude v stane spať?

Budete stanovať osamote alebo vás bude viac? Nezabudnite, čím viac miesta chcete mať, tým viac váhy budete musieť niesť na chrbte. Aj typ vašich túr je veľmi dôležitý. Ak staviate iba základný tábor a budete podnikať kratšie túry, môžete si vybrať väčší stan, ktorý je širší a má viac miesta. Ak plánujete dlhšie túry, budete potrebovať stan, ktorý vám poskytne veľa miesta pri čo najnižšej hmotnosti. V takomto prípade môže byť vhodný nižší tunelový stan z modelového radu Shape, napríklad Abisko Lightweight.

V akom prostredí sa budete pohybovať najviac?

Budete stanovať v otvorenom, veternom teréne, napr. vysoko v horách alebo v polárnych oblastiach? Všetky stany Fjällräven majú podlahy, ktoré znesú značnú záťaž a nerovné povrchy, ale stan Akka Endurance má vystuženú podlahu a vydrží aj používanie v skalnatom teréne. Ak sa plavíte kajakom na súostroví a stanujete na skalnatých útesoch, je vhodné použiť samonosný stan. Stan Akka Dome je priestranný a ľahko sa upevňuje.