Hľadať produkt:

Tunel alebo kopula?

Dva typy stanov, tunel alebo kopula

Fjällräven vyrába dva typy stanov: tunelové a kopulové. Obidva typy majú výhody aj nevýhody. Záleží na vás, ako budete stan používať.

Tunelové stany

Tunelové stany poskytujú veľa miesta vo vzťahu k ich hmotnosti. Predsieň, priestor navyše, ktorý sa nachádza mimo samotnej spacej časti, chráni plachta, ponúka priestor na odloženie vecí, vysušenie vybavenia a dokonca miesto, kde si môžete aj uvariť jedlo, ak počasie vonku nie je práve najlepšie. Na postavenie tunelového stanu potrebujete šnúry a kolíky, ale väčšina modelov stanov Fjällräven sa skladá ľahko vďaka inteligentným úchytkám a nastaveniu šnúr jednou rukou.

Tunelové stany majú vchod na krátkom konci, ale vstup je často možný z oboch strán predsiene. Veľké tunelové stany, napr. modely Fjällräven pre 4 osoby, majú 2 predsiene slúžiace na uskladnenie vecí a logistiku, keď sa v stane nachádza viac osôb.

+ nízka hmotnosť 
+ ľahké a rýchle rozloženie 
+ priestorné predsiene 
– potrebujú viac kotviacich bodov 
– citlivejšie na silný bočný vietor, ktorý stláča stan smerom dole

Kopulové stany

Kopulové stany stoja osamote, to znamená, že na prichytenie potrebujú iba tyče, nie šnúry a kolíky. Vďaka tomu sú vhodné do terénov, kde je ťažké použiť tyče, ako napr. skalnaté útesy. Steny stanu sú tesné a pomocou viacerých úchytiek do zeme stan bude stáť pevne na mieste a vietor ho neodfúkne. Kopulové stany majú celkovo pevnejšiu konštrukciu ako tunelové stany, najmä čo sa týka odolnosti voči vetru, a sú menej citlivé na zmeny smeru vetra. Kopulové stany sú v hornej časti o niečo širšie, preto sa v nich pohodlne sedí.

+ samostatne stojace bez prichytenia 
+ vydržia zmeny smeru vetra 
+ pocit priestrannosti 
– trochu menšia predsieň 
– trochu ťažšie (najmä menšie stany), pretože potrebujú viac tyčiek