Hľadať produkt:

Páperie alebo syntetika

Spacáky je možné rozdeliť do dvoch základných typov podľa typu výplne: páperové alebo syntetické. Obidva materiály majú plusy aj mínusy a to, ktorý je pre vás najlepší, závisí od spôsobu, akým budete váš spací vak používať. Páperie je pre turistov dlhodobo najobľúbenejšou voľbou, ale keďže sa syntetická výplň zdokonaľuje a začína sa podobať páperiu, stáva sa zaujímavou alternatívnou možnosťou.

Páperie – nízka hmotnosť a ľahké balenie

Páperie je prirodzenou voľbou, keď sú prioritami váha a objem, ako napríklad pri turistike. Tento materiál ponúka najlepšiu izoláciu vo vzťahu k hmotnosti; možno ho zbaliť na malý objem, preto zaberie vo vašom batohu menej miesta. Na druhej strane, páperie je citlivejšie na vlhkosť a keď navlhne, stráca veľa zo svojej izolačnej schopnosti. Preto je dôležité, aby bol váš spací vak čo najsuchší aj vtedy, keď ho používate, aj keď je zbalený. Ďalšou nevýhodou je, že páperie je trochu drahšie.

Syntetika – udržiava teplo

Syntetika je dobrou voľbou v prípade, že veľa času strávite vo vlhkom prostredí, napr. pri kanoistike. Syntetika nie je taká citlivá ako páperie a vlákna majú schopnosť získať pôvodný tvar dokonca aj po dlhom používaní. Znesie aj určité množstvo vlhkosti bez dramatickej straty izolačných vlastností. Takýto spací vak možno prať a jeho cena je trochu nižšia. Jednou z nevýhod syntetiky je, že váži trochu viac a v batohu zaberá viac miesta. Ponúka aj slabšiu izoláciu ako páperový spací vak s rovnakou hmotnosťou.

Viac informácií o plniacich materiáloch používaných v spacích vakoch Fjällräven

Kvalita páperia sa určuje pomocou plniteľnosti, ktorá sa uvádza v CUIN (palce kubické) a meria schopnosť páperia, tzv. nadýchanosť. Čím vyššia je plniteľnosť, tým jemnejšie je páperie a tým vyššia je schopnosť izolácie. Plniteľnosť medzi 400 – 450 cuin sa považuje za priemernú kvalitu, 500 – 550 cuin sa považuje za dobrú kvalitu, 550 – 750 cuin je veľmi dobrá a viac ako 750 je výborná kvalita.

Páperie v spacích vakoch Fjällräven je najkvalitnejšie, starostlivo kontrolované a eticky vyrobené. Viac o spracovaní peria si prečítajte na stránkach týkajúcich sa našej zodpovednosti voči zvieratám.

V našich spacích vakoch používame materiál Supreme Microloft, ktorý je jedným z najlepších syntetických materiálov používaných na výplň na trhu. Je to kombinácia jemných a trochu hrubších silikónovaných mikrovlákien, ktoré naplnia spací vak izolovaným vzduchom a používajú vlastne ten istý princíp ako páperové spacie vaky. Syntetické vlákna sú tvarované, aby poskytli pohodlnú nadýchanosť a udržali si tvar aj po stlačení.

Nenašli sa žiadne produkty zodpovedajúce vášmu výberu.