Hľadať produkt:

Ako správne zbaliť batoh

Spôsob, akým batoh zbalíte, ovplyvňuje pocit, ktorý budete mať pri jeho nosení. Základný princíp turistiky je jednoduchý: ťažšie veci by mali byť uložené vyššie a bližšie k chrbtu, vycentrované na lopatkách. Mali by ste sa tiež zbaliť tak, aby veci, ktoré budete potrebovať najčastejšie, boli ľahko dostupné, a veci, ktoré počas dňa nebudete toľko potrebovať, boli uložené nižšie.

Snažte sa nebaliť veci na vonkajšiu stranu batoha, ak to musíte urobiť, použite popruhy, aby veci neviseli len tak z tašky, príp. sa nekývali. Baľte sa rozumne – nenechávajte v strede žiadne prázdne miesto. Stiahnite sťahovacie popruhy a popruhy na vrchnom kryte, aby všetko zostalo na svojom mieste.

Chvíľu môže trvať, kým spoznáte svoj batoh tak dobre, aby to najlepšie vyhovovalo vašim potrebám. Postupujte takto:

• Spací vak uložte do spodnej priehradky batoha (ak je k dispozícii) a najlepšie vo vrecku odolnom proti vode.

• Veci na spanie, baterku a stan – veci, ktoré rozbalíte iba vtedy, keď budete pripravovať tábor na noc, môžete uložiť spolu so spacím vakom. Stan rozdeľte tak, aby ste kolíky mohli uložiť vo zvislej polohe na bočnej strane batoha.

• Veci na prezlečenie sa tiež balia dolu na bočných stranách batoha. Špinavé oblečenie môžete uložiť úplne naspodok, pod všetko ostatné.

• Podložku na zem určite nedávajte na bočnú stranu batoha. Nielenže by sa mohla zachytiť o konáre a roztrhnúť sa, na tomto mieste by musela aj odporovať vetru, čo by spôsobilo nerovnomerné rozloženie záťaže na vašom chrbte. Vložte ju dovnútra batoha, zrolovanú nastojato, spolu s ostatnými vecami. Takto zostane v suchu a zároveň ochráni ostatné veci v batohu.

• Navrchu by mal byť varič a kryt proti vetru, aby boli pri prestávkach ľahko dostupné.

• Jedlo skladujte v baleniach alebo plastových sáčkoch. Niektorí ľudia rozdeľujú jedlo podľa časti dňa: raňajky, obed alebo večera. Iní triedia jedlo po dňoch a väčšinu jedla uložia úplne naspodok batoha. Nezáleží na tom, aký systém si zvolíte, jedlo by ste mali mať rozdelené do vreciek, aby ste si zjednodušili rozbaľovanie/odkladanie.

• Bočné/predné vrecká by mali obsahovať veci, ku ktorým chcete mať počas dňa prístup: teplá vrstva, čiapka a rukavice, odevy do dažďa a termooblečenie.

• Ak si nesiete tekuté palivo, nemali by ste ho uložiť na miesto, kde by sa mohlo vyliať na jedlo. Aby ste tejto katastrofe zabránili, uložte nádoby s palivom do vzpriamenej polohy a ak je to možné, do vonkajšieho vrecka.

• Do vrchného krytu môžete odložiť veci, ku ktorým chcete mať jednoduchý prístup: kryt do dažďa na batoh, vybavenie na opravy, súpravu prvej pomoci, príslušenstvo k variču, repelent atď. Môžete sem odložiť aj mapu a kompas, ak ich nemáte vo vrecku na nohe alebo hrudi.

Nižšie ťažisko pri lyžovaní

V niektorých situáciách môže byť nevyhnutné, aby ste sa odklonili od základného pravidla, t. j. držať ťažisko vysoko v batohu. Ako príklad môže slúžiť to, že viete, že budete prechádzať cez extrémne nerovný terén. V takomto prípade je lepšie mať ťažisko nižšie a zabaliť ťažké veci naspodok batoha. Tieto veci by mali byť ešte nižšie v batohu a pri vašom chrbte, aby zlepšovali vašu rovnováhu, keď ste na lyžiach.

Farebné vrecká vám uľahčia sledovanie, čo ste si zbalili.

Nenašli sa žiadne produkty zodpovedajúce vášmu výberu.