Hľadať produkt:

article

Funkčné detaily

Veľmi chladné podmienky si vyžadujú adekvátne zimné oblečenie. No nie je to len hrubá izolačná výplň, ktorá stojí za dobrou zimnou bundou. Dizajn a detaily sú veľmi dôležité z hľadiska účelu, na ktorý bude bunda používaná, či ju budete používať v bežných chladných podmienkach, na výlety do hôr alebo na expedície, na ktorých budete vystavený extrémnym poveternostným podmienkam. Rovnakým spôsobom, ako keď si vyberáte izolačný materiál, je potrebné pri výbere pokročilých funkcií vašej zimnej bundy zohľadňovať účel používania a klimatické podmienky. Uvádzame niekoľko funkčných detailov, ktoré bežne nájdete v zimných bundách Fjällräven:

Kapucňa, ktorá vás chráni a udržiava v teple

Kapucňa, ktorú budete využívať na horách v zime, vám musí zabezpečovať teplotný komfort a chrániť vás pred ľadovým vetrom. Musí sa tiež prispôsobovať pohybom vašej hlavy a jednoducho nastavovať aj s hrubými rukavicami. Najmodernejšie zimné odevy Fjällräven sú vybavené technicky dokonalými kapucňami, ktoré môžu byť nastavené tak, aby vám dokonale pasovali na hlavu. Väčšina z nich má aj skladaciu strechu, ktorá sa dá prispôsobiť tak, aby buď poskytovala väčšiu ochranu pred vetrom alebo lepší výhľad. Lemovanie zo syntetickej kožušiny tiež poskytuje ďalšiu ochranu pred víriacim sa snehom.

Robustné obojstranné zipsy...

Zips musí byť ľahko použiteľný a nesmie vás nechať v štichu ani na horách. Preto na našich zimných odevoch používame robustné zipsy, ktorých bežce sa dajú pohodlne uchopiť dokonca aj v rukaviciach. Väčšina zimných búnd má tiež obojstranné zipsy, ktoré môžete otvoriť zospodu, keď potrebujete odvetrať prebytočné teplo.

...s ochrannou chlopňou a náhradným zapínaním

Všetky zimné bundy majú z vonkajšej alebo vnútornej strany zipsu, alebo z oboch strán, ochrannú chlopňu. Jej úlohou je zabrániť prenikaniu studeného vetra cez zipsy, ktorý by vám odoberal teplo. Väčšina búnd má pozdĺž chlopne tiež gombíky, kde tieto plnia úlohu náhradného zapínania v prípade, že by sa zips pokazil.

Vrecká na správnych miestach

Umiestnenie vreciek je tiež dôležité s ohľadom na to, aby ich bolo možné používať aj s rukavicami. V našich moderných zimných bundách často kombinujeme ľahko prístupné náprsné vrecká s väčšími vreckami na ohrievanie rúk. Takisto poskytujeme vnútorné vrecká zo sieťoviny, napríklad na ukladanie ďalších čiapok a rukavíc.

Spevnenie

Bundy určené do náročných zimných podmienok sú často spevnené v určitých exponovaných miestach: napríklad v spodnej časti , aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti počas sedenia, a na ramenách, aby boli odolnejšie pri nosení batohu. Niektoré naše najteplejšie páperové bundy majú prídavnú syntetickú výplň na ramenách. Vďaka tomu dokáže bunda lepšie zachovávať svoj tvar a tepelné vlastnosti na ramenách pri nosení batohu alebo pri nosení ťažkých predmetov vo vreckách.

Bivakové traky

V niektorých našich expedičných zimných bundách sa na vnútornej strane nachádza pár elastických trakov. Vďaka nim si môžete nechať „bundu na sebe“ aj s vyzlečenými rukávmi, napríklad pri odpratávaní snehu alebo počas prác v základnom tábore. Traky slúžia ako vešiak, čím sa eliminuje riziko odfúknutia bundy náhlym nárazovým vetrom. 

• Páperie alebo syntetika? Ako vybrať izolačný materiál >>
• Tkaniny, ktoré chránia pred vetrom, vlhkosťou a opotrebením >>