Hľadať produkt:

Poľovačka na srnčí chrbát

Mnohí poľujú kvôli zážitku a úniku do prírody. No cieľom iných je uloviť chutné mäso. Kombinácia zmysluplného oddychu a možnosť priniesť domov skutočnú pochúťku, robia z poľovačky skvelého koníčka. 

Oheň v malom zrube vrhá dlhé tiene. Dostaneme šálku vynikajúcej horúcej kávy, ktorá nám v toto tmavé ráno pomôže prebrať sa.

"V noci trocha spŕchlo, no ukazuje sa pekný deň na poľovačku. V tejto oblasti je množstvo zveri, vrátane diviakov a danielov škvrnitých, no dnes budeme poľovať na srnca. Ak budete mať šťastie, môžete loviť aj líšky a zajace. Keď budeme mať neskôr poobede čas, vytvoríme nové skupiny a pôjdeme na kačky na malom jazere trocha ďalej“, povedal nám náš denný sprievodca.

S me v poľovníckom revíre v Sörmlande vo Švédsku, obklopení vystupujúcimi pahorkami. Pred nami sa rozprestierajú zalesnené plochy a čerstvo poorané polia. Každý prišiel na poľovačku na drobnú zverinu. 

Očakávania sú v chladnom jesennom vzduchu takmer hmatateľné. Október je neuveriteľne nádherný mesiac. Jeden zo psovodov práve pustil svojho psa - nemeckého prepeličiara. Takmer okamžite zachytil stopu. Poľovačka s vycvičeným duričom je skvelý zážitok. Pes počas poľovačky nadháňa zver päť minút alebo i niekoľko hodín. Zásadou je nestresovať zver príliš dlho, aby zostala v jednej oblasti a pohybovala sa potichu a rovnomerným tempom. 

Zrazu za sebou začujem praskanie a pred postriežkou sa objaví zviera. Nenadhnali ho žiadne psy, jednoducho samo prechádza lesom. Možno ho vyrušili psy alebo poľovníci, no zdá sa, že vyšlo z nesprávneho smeru. Som si istý, že je to srnec, no v skutočnosti sa predo mnou objaví osamelý samec daniela škvrnitého. Dávam dolu zbraň. Dnes poľujeme na srnca a je tiež zakázané strieľať daniele strelnou zbraňou prvej triedy. 

Psy, ktoré si robia svoju robotu, počujem na druhej strane lesa a po chvíli zaznie výstrel. Poľovníčke na malej cestičke sa podarilo dostať mladú samicu srnca.

"Odistila som pušku, vyvíjalo sa to pomaly, takže keď som stlačila spúšť, mala som pocit, že to bolo bezpečné a pod kontrolou. Je to skvelý pocit, uloviť srnca, z ktorého bude úžasný srnčí chrbát,“ povedala šťastná strelkyňa – poľovníčka nováčik. 

Dnes máme šťastie, lebo medzi vrcholkami stromov presvitá slnko. Teplota zostane príjemná i pre tých, ktorí ostali na postriežke a po celý čas sa niečo deje, keďže psy nezaháľajú. 

Odvádzajú dobrú prácu a výsledkom rannej poľovačky je mladá srna a menší samec. Všetci sa rozprávajú o postrehoch a o tom, čo videli, niekoľkí dokonca zahliadli i daniela a líšky. 

Poobede vyrážame k malému jazeru, o ktorom nám predtým povedal sprievodca. Pridalo sa k nám niekoľko nových poľovníkov so psami. Nasledovala skvelá poľovačka na kačky, ktoré lietali vysoko i nízko a na maximum vyskúšali našu šikovnosť. Ulovené kačky prinášali šikovné sliediče. Poľovačka na kačky je na jeseň veľmi obľúbená.