Hľadať produkt:

Poľovačka na snehule

Vzrušenie a spoločnosť v lone prírody

Výzva, cesta, dobrodružstvo. S priateľmi a niekoľkými novými známymi, so psami a dobre zorganizovaným vybavením. Lappland vás pozýva na poľovnícke dni, na ktoré
budete dlho spomínať. Pri sledovaní zveri z bezprostrednej blízkosti je podobne ako pri iných poľovačkách v Európe dôležitá rafinovanosť a opatrný pohyb. 

V dnešné skoré ráno ponúkajú hory čarovný výhľad, zahalený ružovým prítmím. Nad jazerom sa ešte stále vznáša jemná hmla a v diaľke sa začínajú kopiť dažďové mraky. Sme uprostred divočiny, v zrube spolu so psami a vybavením. Ďaleko od akejkoľvek cesty, pripravení na poľovačku na snehule. Včerajšia cesta hore bola namáhavá, no teraz sme už plne sústredení na našu úlohu. Náš poľovnícky sprievodca nám hovorí o poľovačke:

"Dnes budeme poľovať s tromi šikovnými stavačmi“. Tento rok praje vtákom, no počasie nám dá riadne zabrať. Práve opadalo lístie zo stromov a psom to trocha komplikuje situáciu.

Zbalíme si do batohov jedlo a vybavenie a sme pripravení vyraziť. Vychádza slnko a zohrieva zamrznutú zem. Psy prehľadávajú veľkú plochu presne na hranici medzi horskými brezami a krovinatým pásmom. Po krátkej chvíli sa jeden zo psov zastaví a vetrí, zakrádame sa dopredu s dvomi strelcami, pripravíme sa, nabijeme pušky a čakáme na signál nášho poľovníckeho sprievodcu. 

Psy vyrazia a vtáky vyletia nahor, no nanešťastie nepadne žiaden presný zásah. Vtáky sa buď ukryli, alebo s veľkou rýchlosťou odlietajú preč do hmly, alebo nízkych mrakov. Musíme zároveň ustriehnuť, kde máme psy, takže šanca, že dostaneme tieto snehule, je preč. 

Hoci sme nič neulovili, sme šťastní, že sme niekoľko zvierat aspoň videli. Počasie v horách sa ako vždy rýchlo mení a začína sa dvíhať vietor. Priženú sa tmavé mraky a spustí sa krupobitie. Viditeľnosť je nízka, no neprestávame sledovať psy po mokradi a ďalej smerom k otvoreným plochám a rovine. 

Musíme zistiť, odkiaľ fúka vietor, aby sme si zvýšili šance. Keď vtom jeden zo psov znova začne vetriť. Pripravíme sa na akciu. Padnú dva výstrely a jeden z vtákov sa zrúti z výšky. Keď si ho poľovník zavesí na slučku na opasku, povie nám:

"Riadne mi stúpol pulz! Všetky tie dni strávené na strelnici sa skutočne vyplatili. Sledovať psy v teréne ma veľmi baví. A je skvelé mať sprievodcu, ktorý nám ukáže ako stopovať, zaujať pozíciu a zavŕšiť to úspechom! Hory sú skvelé!“

Kým sme sa v ten večer vrátili do zrubu, nachodili sme ešte oveľa viac kilometrov. V ten deň neulovil vtáka každý, no poľovačka znamená omnoho viac, než úspešný lov. Je to aj o turistike, horách
a spoločnosti. Sledovanie psov pri práci
a vnímanie výhľadov – toho sa jednoducho nedá nabažiť. Zoznámenie sa s novými ľuďmi, tu, pri malom jazere uprostred ničoho, s rozprávkovými vrcholkami hôr v pozadí. 

"Lov na snehule mi dal dva zážitky. Turistika v tomto nádhernom prostredí mi dala čas sa zastaviť, a zároveň som sa tešil z intenzívneho zážitku pri obkľúčení zveri,“ povedal jeden člen skupiny.

Dážď rýchlo ustal a večer bolo jasno. Pochutnali sme si na dobrom jedle, pripravenom na otvorenom ohni, dali si drevom vykurovanú saunu a zaplávali v jazere. Toto tiché a izolované miesto ponúka čas na zamyslenie sa. Večer nás pri ohni pobavili historky ostatných poľovníkov, no nakoniec nás zmohla únava. 

Madýchol som sa sviežeho horského vzduchu a zavrel dvere na zrube. Sfúkol som sviečky a zaspal som za upokojujúceho zvuku ohňa praskajúceho v kozube.