Hľadať produkt:

Na postriežke vo Värmlande

Los, vládca lesa, je najväčší jeleň vo Švédsku a poľovačka na losa je pre mnohých švédskych poľovníkov najvýznamnejšou udalosťou roka. Poľovačka na losa je plná tradícií, srdečnosti a priateľstva medzi generáciami. Pozostáva z čakania, presúvania sa a šance, že zrazu uvidíte jedného z našich najmajestátnejších cicavcov.

Krajina s hustými borovicovými lesmi, ktoré voňajú živicou, sa mení a prechádza do rozľahlých oblastí s výhľadom na otvorené jazerá a rieky. Voda v potokoch zurčí. V chladnom rannom vzduchu cítiť vzrušenie. Poľovníci, ktorí milujú prírodu a psov, sú pripravení a ani za nič by nevymenili zvuk štekajúceho psa, sledujúceho čerstvú stopu. 

Poľovačka na losa je najvýznamnejšou udalosťou poľovníckej sezóny a poľovnícky tím je dobre pripravený. Zhromaždia sa všetci, starí i mladí, rodina i priatelia, a cieľom je poľovačka so švédskymi huňatými psami, ktoré sú na lov losa vycvičené. Vedúci poľovačky zhromaždí všetkých, psovodov i tých, ktorí budú na postriežke a prejde s nimi bezpečnostné predpisy a ciele dňa.

"Môžeme uloviť dvoch samcov a neobmedzený počet mladých. Strieľajte iba v povolených smeroch a nezabudnite si všetci dať reflexný pásik alebo niečo podobné na klobúk. V prvej oblasti bolo nedávno nahlásených niekoľko spozorovaných kusov.“

Konečne vyrážame. Pozorne sledujeme dianie vo vysielačkách. Jeden zo psovodov nájde čerstvé ležovisko. Nájdu sa aj čerstvé stopy a trus. Losy často putujú po zalesnených plochách a hľadajú si úkryt
v lesoch a húštinách. Poľovačka na losa je výzva ako akákoľvek iná poľovačka, zahŕňa psy, vybavenie a premyslený plán.

Vlesoch vo Värmlande patria k dôležitým zručnostiam pri hľadaní tých najlepších podmienok na úspešnú poľovačku rafinovanosť a tichý pohyb. Niekedy sa vietor otočí, takže ho treba dôkladne a často kontrolovať spolu s ostatnými detailami. Odev musí byť tichý a jeho farby musia nenápadne zapadnúť do okolitej krajiny. 

Poľujeme na veľkých zalesnených plochách a niektorí z nás musia prejsť veľké vzdialenosti, kým sa dostanú na postriežku. Pomáham nováčikovi, ktorý je dnes prvýkrát na poľovačke, ako jeho mentor. V neveľkej vzdialenosti je soľ na lízanie a okolo postriežky poletujú vtáčiky. Konečne začujeme z neveľkej diaľky štekot psa a vo vysielačke sa ozve:

"Niekoľko losov v pohybe!“

Zmrznuté prsty a stuhnuté kĺby sa inštinktívne a okamžite menia na vysoko funkčné nástroje. Zvieratá sa objavia rovno pred našou postriežkou a my pomaly odistíme pušky. O sekundu je už los, fantastický malý samec, na zemi. Strelec, ktorý ho zasiahol, je šťastný
a ešte šťastnejší je celý tím, keďže sa nám podarilo dosiahnuť dobrý výsledok. 

A práve o tom je poľovačka, o spolupráci. Dobre vycvičené psy, ktoré robia, čo treba a skvelé chvíle všetkých na čerstvom vzduchu. Keď sa všetci zídeme pri vatre, strelec dostane malú vetvičku, ktorú si založí za klobúk. Je to jeho prvý los, tak mu úsmev neschádza z tváre. Zostáva nám už len vyhrnúť si rukávy a postarať sa o divinu.