Hľadať produkt:

Ručne spracovaná koža so švédskou tradíciou

Annette Riphedenová a jej kolegovia zo spoločnosti Ribes Leather sú vďaka svojim dôkladným znalostiam poľovníctva a kože ideálnymi dodávateľmi značky Fjällräven. Naše kožené poľovnícke doplnky sú dôsledne ručne vyrábané z prírodne farbenej kože, na prerobenom statku na ostrove Öland v južnom Švédsku.

Vonku na pasienkoch počuť ovce, ale stíchnu, keď pri otvorení dverí zabreše pes Nisse. Do nosa mi vrazí zreteľný pach kože a hluk raziaceho stroja v budove obďaleč utíchne. Annette Riphedenová hovorí Nissemu, aby bol ticho, a zároveň opúšťa svoje pracovné miesto, aby ma prišla privítať. Má pevný stisk ruky a rozpráva silným smålandským dialektom. 

"Tento malý teriér vyzerá skôr nenápadne, ale má len dva roky a pri poľovačke je už verným spoločníkom. Dosť veľa líšok a jazvecov už opustilo tento svet pre jeho neutíchajúce hrabanie v ölandskom piesku“, hovorí hrdá poľovníčka a majiteľka psa. 

Prechádzame výrobňou, kde dokončené výrobky visia na stojanoch pri stenách a rozrobené kusy čakajú na stoloch na ďalšie spracovanie v procese výroby. Vidím aj veľké kusy kože, ktoré ešte len čakajú na spracovanie. Starý prerobený statok je plný náradia a strojov.  

Annette prežila celý život s kožou. Už ako trojročné dievčatko zapletala prvé prúžky v dielni svojich rodičov Bengta a Ulla-Britty. Jej otec Bengt, ktorý predtým pracoval v sklárskom priemysle v Smålande, presťahoval svoju kožiarsku firmu do Ölandu v roku 1977. Keď v roku 2008 odišiel do dôchodku, prevzala firmu Annette. Tradície a znalosti prežívajú, aj keď sa výrobňa presťahovala trochu ďalej na sever, na farmu v Tävelsrume.

"Myslela som si, že by to bola veľká škoda, keby sa stratili všetky znalosti mamy a otca po ich odchode do dôchodku, a vždy som mala rada remeslá a kožu ako materiál,“ hovorí Annette, ktorá je spolu so svojimi dvoma zamestnancami zodpovedná za celú výrobu. 

Jej vzťah ku koži pochádza vo veľkej miere z poľovníctva. Annette a jej manžel Anders sú obidvaja vášniví poľovníci a v obchodíku výrobne si môžete kúpiť nádherné peňaženky, opasky, zástery, puzdrá na náboje a popruhy na zbrane. Ide o výrobky, ktoré vydržia dlhodobé používanie, celé roky každodenného života a voľného času. Pustá krajina Öland kladie vysoké nároky na poľovníkov aj na výrobky. 

"Vždy tu fúka vietor, počasie je hrozné“, hovorí Annette, ktorá sa nebojí spomenúť dobré aj zlé veci o svojom domovskom ostrove. 

Vie však, že koža vydrží aj takúto nepriazeň. Vaše puzdro alebo opasok musí rok čo rok slúžiť v daždi aj vetre a tiež na slnku a v letnej horúčave. Pri výrobe Annettiných výrobkov sa zohľadňujú jej skúsenosti s premenlivými prejavmi prírody. 

"Koža je živý materiál a vy ju musíte vedieť „čítať“, aby ste mohli zhotoviť dobré výrobky. Musíte zohľadniť zrnitú štruktúru kože, inak to, čo robíte, nadobudne iný tvar, ako ste pôvodne plánovali. Remeslá sú vo veľkej miere o cítení neopracovaného výrobku, je ťažké inak to opísať.“ 

Dôležitý je aj inštinkt, môžete ho cítiť v ovzduší výrobne. Aj keď je potrebné niektoré náradie a stroje, vždy niekto dohliada na každý krok procesu. Raziaci stroj po jednom vyráža jednotlivé časti z veľkých kožených kusov. Najprv ich skontrolujeme, až potom ich schválime. Vyrežú ich, zlepia a zložia dokopy šikovné prsty. Potom putujú k šijaciemu stroju, kde ich rovnako šikovné prsty zošijú, zbrúsia ich okraje a vyhladia pokrčené miesta. Konce nití sa opália nad plameňom sviečky. Vypáli sa text a logo polárnej líšky. Hrany sa utesnia. Ruky a oči neustále kontrolujú, či všetko prebieha štandardne. 

Aj keď pri mnohých puzdrách všetky z diaľky vyzerajú rovnako, pri pohľade zblízka vidíte malé rozdiely v detailoch. Vôbec to navzájom nie sú presné kópie. 

“Na jednom kuse môžete nájsť malé škrabance a stopy, kde sa možno krava sama poškriabala, a nejakým spôsobom sa jej rana potom zahojila. Každý kus má svoju vlastnú dušu a svoj vlastný príbeh. Každý výrobok vďaka tomu zanecháva osobitý dojem.” 

Individuálne črty hotových výrobkov sa ešte viac zvýraznia, keď sa používajú. Každá čiarka má svoj príbeh a puzdrá na náboje, opasky a popruhy na zbrane môžu postupom času rozprávať ďalšie príbehy. Tieto výrobky sú nielen praktické, ale tiež zaznamenávajú históriu poľovníkov, ktorí ich používajú. Stávajú sa vernými priateľmi so škrabancami a výraznými črtami, ktoré sú vekom ešte krajšie.