Hľadať produkt:

article

Dôležité detaily

Požiadavky na batoh, ktorý má vydržať niekoľko dní turistiky s veľkou záťažou, ako je napr. Fjällräven Classic, sú vyššie ako požiadavky kladené na batoh, ktorý sa používa iba na denné výlety. Najdôležitejšou vlastnosťou batoha na turistiku je to, ako sedí, t. j. ako sadne na váš chrbát. Po nájdení batoha, ktorý vám vyhovuje, je dôležité premyslieť si aj to, ktoré špeciálne funkcie budete potrebovať.

Dobrá konštrukcia je základ

Kľúčom k úspešnému výletu alebo túre s batohom je to, že sa batoh musí pohodlne niesť, keď je úplne naložený. To znamená, že riadna konštrukcia batohu je tou najdôležitejšou funkciou a odlišuje kvalitný batoh od lacných napodobenín. Úlohou konštrukcie je rozložiť hmotnosť tak ,aby ste boli schopní niesť väčšiu záťaž na väčšiu vzdialenosť.

Aby ste mali pri nesení čo najväčšie pohodlie, hľadajte batoh s nastaviteľnou konštrukciou. Náš nastavovací systém Perfect Fit Adjustment System umožňuje nastavenie dĺžky chrbta a vzdialenosti medzi ramennými popruhmi tak, aby to presne vyhovovalo vášmu telu. Tento systém ponúka stabilitu, flexibilitu a rovnomerné rozloženie hmotnosti. Viaceré z našich modelov veľkých batohov sú vyrobené zvlášť pre mužov a pre ženy, to znamená, že berú do úvahy anatomické rozdiely medzi pohlaviami. Ženské modely, ako napr. Kajka a Abisko, majú ramenné popruhy, ktoré lepšie sadnú a sú navrhnuté tak, aby netlačili v hrudnej oblasti.

Veľký batoh by mal mať aj bedrový pás s vypchávkou, aby odobral hmotnosť z pliec a rozložil väčšiu časť bremena na silnejšie svaly na nohách. Ďalšie detaily, vďaka ktorým je nosenie batoha jednoduchšie a na ktoré by ste pri hľadaní batoha mali prihliadať, sú:

• anatomicky tvarované ramenné popruhy,

• hrudný popruh, ktorý spája ramenné popruhy a presúva ťažisko dopredu,

• vrchný popruh, ktorý nastavuje uhol batoha k ramenným popruhom,

• bočný popruh, ktorý stabilizuje bedrový pás a priťahuje batoh bližšie k telu,

• prítlačné popruhy na stabilizáciu batoha a

• ventilačný zadný diel.

Určite choďte do obchodu a vyskúšajte, ako vám batoh sadne, a ak je to možné, naložte doň nejaké veci, aby ste získali prehľad, aký je to pocit počas túry.

Otvory

Batohy môžu mať na prístup k ich obsahu rozličné typy otvorov. Najčastejšie sú batohy s vrchným plnením, t. j. veci do batoha vkladáte zvrchu, niečo ako plnenie vreca so zemiakmi. To, čo zbalíte ako prvé, bude uložené naspodku batoha. Problémom pri tomto type batoha je to, že nemáte prehľad o tom, čo v batohu máte. Riešením tohto problému je nájsť batoh, ktorý má otvory na vrchnej aj spodnej strane, príp. aj otvor v strede.

Otvor vpredu vám umožňuje otvárať batoh tak, ako keby to bol kufor. Ľahko tak získate prehľad o obsahu batoha a nájdete to, čo hľadáte. Takýto batoh sa aj ľahšie balí.

Vrchný kryt

Vzhľad vrchného krytu je dôležitý. Do vreciek na vrchnom kryte vložíte veci, ktoré chcete mať počas dňa ľahko na dosah. Niektoré modely vrátane modelu Kajka majú odnímateľný vrchný kryt, ktorý sa dá pripnúť na hruď alebo pás a v podstate poskytuje tašku navyše, ktorú môžete použiť na kratšie exkurzie.

Vrecká

Je praktické mať možnosť roztriediť svoj náklad a okrem vreciek na vrchom kryte by batoh mal mať aj predné a bočné vrecká na veci, ktoré potrebujete často vyťahovať. Skryté vnútorné vrecko je ťažko dostupné a je praktické na odkladanie cenností. Na niektorých modeloch, napr. Abisko a Friluft, sú vrecká aj na bedrovom páse, čo je ideálne miesto na odloženie energetických tyčiniek, hrozienok alebo ochranného krému.