Hľadať produkt:

article

Ako si vybrať zimnú bundu

Najdôležitejšou úlohou zimnej bundy je, aby vás udržiavala v teple a suchu. Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré musíte urobiť pred kúpou zimnej bundu, je výber výplňového materiálu. Páperové aj syntetické výplne majú vynikajúce tepelné vlastnosti, ale sú medzi nimi určité rozdiely, vďaka ktorým je každý výplňový materiál vhodnejší na rôzne situácie. Ktorý izolačný materiál je pre vás najvhodnejší si zvolíte podľa toho, na aké účely chcete bundu používať a akému počasiu budete najčastejšie vystavený.

Páperie - ak je dôležitá hmotnosť a je veľmi chladno

Výplň z páperia poskytuje najväčší tepelný komfort vo vzťahu k jej hmotnosti, a pri balení je ľahko stlačiteľná na malý objem. Ak sa chystáte stráviť čas vo veľmi chladných podmienkach, páperie je pre vás jasnou voľbou. To isté platí aj v prípade, ak je prioritou nízka hmotnosť. Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že v prípade jej zvlhnutia stráca izolačné vlastnosti a že je viac citlivá na nesprávne skladovanie a napríklad aj na zaobchádzanie pri praní. Počas tuhej zimy je vzduch suchý a páperie je naozaj tou správnou voľbou. Niektoré páperové bundy majú izoláciu proti vlhkosti (membránu), ktorá ich chráni pred daždivým počasím.

Syntetika - ideálna do vlhkých podmienok

Syntetická výplň je menej citlivá ako páperie a jej vlákna dokážu zachovávať svoj tvar aj po dlhodobom používaní. Je schopná tiež odolať určitej úrovni vlhkosti bez toho, aby sa dramaticky znížili jej izolačné vlastnosti. Bundy so syntetickou výplňou je možné prať a sú cenovo dostupnejšie. Jednou z nevýhod syntetickej bundy je, že neposkytuje rovnakú úroveň izolácie ako páperová bunda rovnakej hmotnosti, a po zabalení zaberá trochu viac priestoru. Pri teplotách pohybujúcich sa okolo bodu mrazu – pri počasí keď sa strieda dážď a sneh – je syntetická výplň vynikajúcou voľbou.

V našich sprievodcoch materiálmi si môžete prečítať viac o páperí Fjällräven a našich syntetických výplňových materiáloch G-Loft® Supreme a Supreme Microloft. Avšak nie je to len výplň, ktorá stojí za naozaj dobrou zimnou bundou. Prečítajte si viac o:

Dizajn a detaily, ktoré prispievajú k funkcii bundy
Tkaniny, ktoré chránia proti vetru, vlhkosti a opotrebeniu