Hľadať produkt:

article

Ako nájsť vodu?

Voda je jednou z vašich najdôležitejších potrieb v akejkoľvek situácii. Vaše telo tvorí z viac ako troch štvrtín voda, takže pri pomyslení na to je dobré vedieť, že sa v džungli nachádza veľké množstvo vody.

Hľadanie vody v džungli je trochu ľahšie ako v mnohých iných oblastiach. Využitie vegetácie alebo pokus o nájdenie zdroja tečúcej vody sú dva spôsoby, ktoré vám pomôžu, aby ste v nebezpečnej situácii mali dostatok vody. Dažďová voda nahromadená v čistých nádobách alebo na rastlinách je väčšinou bezpečná na pitie. Môžete však vyčistiť aj vodu z jazier, jazierok, barín, prameňov a tokov. Použite tablety na čistenie vody alebo vodu 10 minút povarte.

Využitie vegetácie na zber vody

Keďže je v džungli taká vysoká vlhkosť, zber dažďovej vody je tu oveľa jednoduchší ako v iných oblastiach. Mali by ste však vedieť, kde ju hľadať. Ak sa nachádzate v dažďovom pralese, všimnete si, že listy na zemi sú veľké. Z dôvodu obmedzeného množstva slnečných lúčov, ktoré sa k nim dostanú, sú väčšie ako obyčajné listy, ktoré môžu nabrať viac slnečných lúčov. Práve tento typ listov sa používa na zber rosy alebo dažďovej vody.

Ak máte niečo, v čom môžete vodu uskladniť, stačí len nastaviť jeden z týchto listov smerom do nádoby cez noc alebo počas búrky. Už za krátky čas budete mať čerstvú pitnú vodu. Ak máte so sebou pončo, môžete ho priviazať na strom tak, aby bolo naklonené, nahromadí sa doň dažďová voda, ktorú si potom prelejete do nádoby. Ak zistíte, že voda chutí zvláštne, môže to byť spôsobené tým, že dažďová voda neobsahuje niektoré minerály, ktoré sa nachádzajú v podzemnej vode alebo tokoch a ktorú ste zvyknutí piť počas iných túr.

Ďalším užitočným tipom je priviazať plastové vrecko okolo vetvy so zelenými listami. To spôsobí, že voda v listoch sa bude vyparovať a kondenzovať vo vrecku. Ak narežete listy a vložíte ich do vrecka, tiež vytvoria kondenzáciu, ktorá môže byť pre vás životne dôležitá.

Sledovanie zvierat smerom k vode

Samozrejme, ak sa vám podarí nájsť zdroj tečúcej vody, budete na tom oveľa lepšie. Keďže zvieratá potrebujú pravidelný príjem vody, môžu vás priviesť k zdroju tejto vzácnej tekutiny. Ale ktorým zvieratám by ste mali venovať zvláštnu pozornosť?

Na začiatok treba povedať, že by ste nie vždy mali veriť mäsožravcom. Sú nepredvídateľné, pretože vlhkosť získavajú zo zvierat, ktoré jedia, takže bez vody vydržia dlhé obdobia. Pomoc radšej hľadajte u pasúcich sa zvierat. Tie sa väčšinou nikdy nevzďaľujú od vody.

Vašimi spojencami pri hľadaní niečoho na pitie môžu byť aj vtáky. Zatiaľ čo vodným vtákom sa nedá dôverovať, pretože vedia preletieť veľké vzdialenosti bez zastavenia, vtáky ako pinka a holub, ktoré jedia zrno, sa od vody nikdy nevzďaľujú. Tieto vtáky pijú pri východe a západe slnka a keď smerujú k vode, letia nízko a priamo. Keď sa vracajú od vody, sú plné a lietajú zo stromu na strom, kde často oddychujú. Rovnako mäsožravé vtáky ako jastraby, orly a ostatné dravé vtáky získavajú tekutiny zo svojich obetí a nemožno ich využiť na vyhľadávanie vody. Samozrejme, mali by ste hľadať aj ľudské stopy. Väčšinou budú viesť k studni, diere alebo na miestu, kde presakuje voda.

Ak sa vám konečne podarí nájsť tok, nepite vodu hneď. Voda môže obsahovať parazity, ktoré vám môžu spôsobiť vážne ochorenie. Vodu vždy vyčistite čistiacimi tabletami alebo ju povarte na ohni aspoň 10 minút. Netreba zdôrazňovať, že na toto potrebujete buď tablety, alebo nejakú nádobu, takže si ich nezabudnite vziať na výlet a majte ich vždy pri sebe.

Ak zistíte, že voda, ktorú ste našli, sú iba bahnité toky alebo bahnité jazierko, vykopte do piesočnatej zeme dieru vo vzdialenosti približne 1 meter od brehu. Do diery bude potom presakovať čistejšia voda. Nezabudnite vodu aspoň 10 minút povariť.